Ändra uppgifter om förening
-
Vilka ändringar ska föreningen anmäla till Sparbanken Spira?
Vi behöver veta när föreningen gör ändringar av; företrädare gentemot banken (i och med det fullmaktshavare), föreningens ordförande, kontaktuppgifter (adress, telefonnummer, e-postadress) eller föreningens namn.
Läs mer om de olika ändringarna nedan för att säkerställa att föreningen skickar in samtliga och korrekta underlag för den aktuella ändringsanmälan.*
-
Fyll i Ändringsanmälan
-
Skicka Ändringsanmälan
Ändringsanmälan med obligatoriska underlag kan lämans in på vårt kontor eller skickas in till:
Sparbanken Spira
Box 246
597 25 Åtvidaberg -
Efter godkänd anmälan
Efter godkänd ändringsanmälan får föreningen ett bekräftelsebrev. Om föreningen har behov av att ansluta ytterligare tjänster eller användare av föreningens internetbank kan nu föreningens fullmaktshavare besöka oss för uppdateringen.
Har ni valt att föreningen ska företrädas två i förening ska båda fullmaktshavarna samtidigt besöka kontoret.
Läs mer om hur ni kommer igång med internetbanken: